HOLLYWOODSKIN / Hudvård

Age Antidote Serum

£24.00

Tillgänglig att beställa

Ansiktsserum · hudvård

Ansiktsserum med retinol. Introducera gradvis och följ produktens anvisningar.

Standardfrakt: 7.9 EUR

Fri standardfrakt från 40.0 EUR

Fraktvillkor

Moms ingår där det är tillämpligt. Frakt beräknas i kassan.

Säker betalningLäs om produkten
Leverans & returer

Tillgängliga leveranssätt och fraktkostnader visas i kassan.

Leverans

Returer

DIN RUTIN, I DETALJ

Lär känna din nya favorit.

Läs om formulan, ingredienserna och hur produkten passar in i din rutin.

Age Antidote Serum

2,5 % Retinol – Tre problem, en formula

Ett kvällsserum för en slätare hudstruktur. Age Antidote Serum kombinerar 2,5 % retinol, 20 % C-vitamin och 11 % hyaluronsyra med fokus på fina linjer, ojämn hudstruktur och orenheter.

Fördelar +
  • Slätar ut fina linjer: 2,5 % retinol främjar cellförnyelsen för att förbättra texturen över tid.
  • Hjälper till att motverka finnar: Motverkar tilltäpptheter samtidigt som det främjar en klarare hud.
  • Lyster med Vitamin C: 20 % Vitamin C ger en jämnare och mer strålande hudton.
  • Återfuktar och ger fyllighet: 11 % Hyaluronsyra håller huden bekväm under aktiv behandling.
Huvudingredienser +
  • 2,5 % Retinol
  • 20 % Vitamin C
  • 11 % Hyaluronsyra
Klinisk studie +
  • 98 % höll med om att skrattrynkor såg mindre framträdande ut efter 4 veckor*
  • 97 % märkte en synlig minskning av akne inom 4 veckor*
  • 96 % såg en minskning av antalet nya utslag efter 4 veckor*

*Baserat på en klinisk studie av 36 kvinnor och 38 män i åldern 24–52 år.

Användning +

Applicera en liten mängd på ren, torr hud i ansiktet, på halsen och dekolletaget, undvik ögonområdet. Använd endast på natten. Använd alltid solskydd under dagen.

30 dagars nöjdhetsgaranti +

Vår frivilliga 30-dagars nöjdhetsgaranti gäller endast begränsad provanvändning: högst 1–2 appliceringar för hudvård eller 1–2 rekommenderade doser för kosttillskott. Resten av innehållet ska finnas kvar. Tomma förpackningar och produkter som använts mer omfattas inte av denna frivilliga garanti.

Kontakta sales@hollywoodskin.com inom 30 dagar från att du tog emot beställningen och ange ditt ordernummer. Vid en retur som uppfyller villkoren återbetalar vi det belopp du betalade för den returnerade produkten. Du betalar returfrakten.

Din lagstadgade ångerrätt och reklamationsrätt påverkas inte.

Läs fullständiga retur- och garantivillkor

FAQ +

Kan jag använda retinol varje natt? Börja 2–3 gånger i veckan och öka gradvis. Den 11-procentiga hyaluronsyran minimerar irritation, vilket gör daglig användning lämplig för de flesta hudtyper efter en tillvänjningsperiod.

Kan jag kombinera retinol med Vitamin C? Ja – detta serum innehåller redan båda, optimerade för att fungera tillsammans utan att irritera.

Hur lång tid tar det innan jag ser resultat? De flesta användare märker förbättrad textur och klarare hud inom 4 veckor.

Kan känslig hud använda detta? Ja, men börja försiktigt. Undvik att kombinera med andra starka syror samma kväll.

Behöver jag solskydd? Absolut. Applicera alltid SPF 30+ på morgonen.

Age Antidote Serum dropper bottle beside a product benefits infographic.

VARFÖR Age Antidote Serum

A focused formula for your evening routine.

A focused evening step for smoother-looking skin. Age Antidote Serum combines 2.5% retinol, 20% vitamin C and 11% hyaluronic acid to care for fine lines, uneven texture and blemish-prone skin.

2.5%Retinol
20%Vitamin C
11%Hyaluronic Acid
5.0 56 produktomdömen

What’s inside

A closer look at Age Antidote Serum.

Age Antidote Serum with 2.5% Retinol - anti-aging face serum
2.5%

INNEHÅLLET

Retinol

A focused evening step for smoother-looking skin. Age Antidote Serum combines 2.5% retinol, 20% vitamin C and 11% hyaluronic acid to care for fine lines, uneven texture and blemish-prone skin.

FORMATET

Evening face serum

An evening serum with retinol, vitamin C and hyaluronic acid. Introduce gradually and follow the product directions.

  • Retinol
  • Vitamin C
  • Hyaluronic Acid

Key ingredients

  • 2.5% Retinol
  • 20% Vitamin C
  • 11% Hyaluronic Acid

VARFÖR VÅR

The details that make it yours.

A closer look at Age Antidote Serum, and what to check when comparing your options.

Age Antidote Serum — VAD DU KAN JÄMFÖRA
HOLLYWOODSKIN
Age Antidote Serum
VAD DU KAN JÄMFÖRA
Retinol2.5%Check the amount and serving size
Vitamin C20%Check the amount and serving size
Hyaluronic Acid11%Check the amount and serving size
Product formatEvening face serumChoose the format that suits you
How to useAn evening serum with retinol, vitamin C and hyaluronic acidFollow the product directions

Uppgifterna gäller denna produkt. Kontrollera alltid innehåll, mängd och användning på den produkt du jämför med.

Din varukorg

Fri standardfrakt från €40*Utvalda destinationer. Se leveransvillkor.

Din nästa favorit väntar.

Upptäck något nytt till din dagliga rutin.

Se alla produkter

Sök

Prova kopparpeptider, glow eller kollagen.